Liga Mistrzów

Manchester City wygrywa z PSG w 1. kolejce półfinału Ligi Mistrzów

kevin de bruyne z manchesteru city, 2. z lewej, świętuje z kolegami z drużyny po zdobyciu pierwszej bramki podczas meczu półfinałowego pierwszej fazy Ligi Mistrzów pomiędzy paris saint germain a manchesterem city na stadionie Parc des Princes w paryżu, francja, środa, 28 kwietnia 2021. (ap photo/thibault camus)

Thibault Camus/Associated Press

Paris Saint-Germain może żałować, że Manchester City nie pozostał w Super Lidze Europejskiej.

Paryżanie załamali się w drugiej połowie i w środę na Parc des Princes ponieśli porażkę 2-1 w pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów.

Po nieco ponad 60 minutach PSG było w wysokiej formie. W 77. minucie mistrz Ligue 1 z poprzedniego sezonu zaczął się rozklejać.

Liga Mistrzów na CBS Sports @UCLonCBSSports

63′: PSG 1-0 City 64′: PSG 1-1 City 71′: PSG 1-2 City 77′: Czerwona kartka PSG (Gueye) PSG przeszło z ? do ZUPEŁNIE NIEPODLEGŁEJ. ? https://t.co/8AS2kZJLRA

Po słabym początku sezonu, Manchester City ma już za sobą rozgrywki krajowe. Klub jest świeżo po zwycięstwie nad Tottenhamem Hotspur w Carabao Cup i ma 10 punktów przewagi nad rywalem Manchesterem United w pięciu meczach PL do rozegrania.

Gwiazdy wydają się być wyrównane, by Manchester City mógł cieszyć się z długo wyczekiwanego triumfu w Lidze Mistrzów. Wyrównanie Kevina De Bruyne było kolejnym przykładem na to, że to może być ten rok dla drużyny Pepa Guardioli.

Belgijski napastnik nie zdołał znaleźć żadnego ze swoich celów przy dośrodkowaniu w pole karne, ale bramkarz PSG Keylor Navas nie zdołał zareagować wystarczająco szybko, gdy piłka przeleciała obok dalszego słupka.

Navas nie powinien ponosić winy za zdobycie gola przez Riyada Mahreza w 71. minucie. Rzut wolny wykonywany przez Mahreza przedostał się przez mur PSG.

Docierając do finału Ligi Mistrzów 2020 - i prawdopodobnie dorównując, a może nawet przewyższając Bayern Monachium w przegranym 1-0 meczu - wielu myślało, że Paris Saint-Germain zmieniło kierunek w Europie po serii rozczarowań. Zamiast tego, ta sytuacja dostarczy jeszcze więcej amunicji tym, którzy twierdzą, że w PSG brakuje czegoś nieuchwytnego.

Mina Rzouki @Minarzouki

PSG zawsze imploduje. Gdy tylko poczują zapach jabłka, rozpadają się. To nie jest nowość. Verratti dostawał już tyle kartek wcześniej. Teraz jest to czerwień dla Gueye. Manchester City był świetny, ale nie jest pierwszą drużyną, która to sprowokowała.

Początek był bardzo dobry. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Marquinhos, który główkował w 15. minucie, co wydawało się złowieszczym znakiem dla Manchesteru City.

UEFA Champions League @ChampionsLeague

?? Paryż wygrał wszystkie 8 poprzednich meczów Ligi Mistrzów, w których Marquinhos zdobył bramkę ? #UCL https://t.co/BhwNIRBUrh

Brazylijczyk pozostaje człowiekiem na wielkie chwile - OptaJoe zauważa, że jest jednym z trzech graczy, obok Cristiano Ronaldo i Antoine'a Griezmanna, którzy w kolejnych sezonach zdobywali gole w ćwierćfinale i półfinale.

Wraz z Marquinhosem, wkład Angela Di Marii był czasami pomijany, ponieważ tak wiele uwagi poświęcano Kylianowi Mbappe i Neymarowi.

Di Maria wykonał rzut rożny, po którym Marquinhos umieścił piłkę w siatce i był stałym zagrożeniem na prawej flance PSG.

Piłka nożna Squawka @Squawka

Pierwsza połowa meczu Ángel Di María vs. Man City: 42 dotknięcia 5 wygranych pojedynków 5 podań w pole karne 3 wykonane przejęcia (najwięcej) 3 strzały (najwięcej) 1 stworzona szansa 1 przechwyt 1 wykonany atak 1 asysta Jest w dobrym nastroju. #UCL https://t.co/LJcVEG97Xc

Andres Cordero @DreCordero

Paris Saint-Germain, które w pierwszej połowie było drużyną lepszą, nie kontynuowało swojej przewagi w drugiej połowie. To otworzyło Manchesterowi City drogę do przejęcia kontroli nad półfinałem. Czerwona kartka Idrissy Gueye w 77. minucie była oznaką tego, jak bardzo PSG straciło nerwy.

City zasługuje na uznanie za to, że nie straciło opanowania i trzymało się cierpliwego podejścia do ataku, które tak dobrze służyło klubowi. Gdyby Presnel Kimpembe i Leandro Paredes nie pozwolili, by rzut wolny Mahreza prześlizgnął się przez mur, można odnieść wrażenie, że Manchester City po prostu znalazłby zwycięzcę w inny sposób.

Deficyt jednej bramki nie jest dla drużyny Mauricio Pochettino nie do pokonania. Jednak po tym, jak piłkarze osłabli, trudno wyobrazić sobie, jak Paris Saint-Germain może odwrócić losy spotkania i uzyskać potrzebny wynik poza domem.

Co dalej?

City wraca do akcji w sobotę w Premier League przeciwko Crystal Palace o 7:30 ET, podczas gdy PSG gości Lens w Ligue 1 o 11:00 ET. Te dwa kluby spotkają się w drugim etapie ich półfinałowego remisu UCL 4 maja o 15:00 ET.